Gastroenterológia
Vybrané ochorenia tráviaceho systému: refluxná choroba pažeráka
Ochorenia gastrointestinálneho traktu patria medzi veľmi časté ťažkosti postihujúce veľkú časť populácie. Aj to je dôvod prečo sa intenzívne vyvíjajú lieky, ktoré pomáhajú liečiť práve ochorenia gastrointestinálneho traktu, a tým zlepšiť život pacientom, ktorí týmito problémami trpia.
„Pálenie záhy“ patrí medzi časté problémy dospelej populácie. Je možné mu predchádzať najmä úpravou životného štýlu. Na trhu existuje aj skupina voľnopredajných prípravkov, ktoré možno využiť na zmiernenie až elimináciu príznakov spojených s prekyslením žalúdka a pálením záhy.
Pri častých a opakovaných atakoch pálenia záhy alebo iného prejavu špecifického pre prekyslenie žalúdka (napr. návratu žalúdočného obsahu do pažeráka a úst, pocitu uviaznutia sústa v pažeráku alebo bolesti za hrudnou kosťou pri jeho prehĺtaní, pocitu na zvracanie alebo nadúvania apod.) je nutné sa obrátiť na lekára. Medzi najčastejšie ochorenia spojené s prejavmi prekyslenia žalúdka a pálenia záhy patria napríklad peptické vredy alebo refluxná choroba pažeráka.
Gastroezofageálny reflux je spätný návrat žalúdočného obsahu zo žalúdka naspäť do pažeráka. V prípade, že je reflux výrazný a opakovaný, môže dôjsť k poškodeniu sliznice pažeráka. Tieto stavy sa potom označujú ako refluxná choroba pažeráka. Ani tá nemusí byť konečným stavom ochorenia. Čím častejšie je stena pažeráka vystavená dráždeniu navráteného kyslého žalúdočného obsahu, tým pravdepodobnejšia je zmena štruktúry sliznice pažeráka, čím môže dôjsť k jej poškodeniu a vzniku vredov aj v oblasti pažeráka.
Inhibítory protónovej pumpy (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol, ezomeprazol) sú tzv. antiulcerózne lieky, ktoré sa používajú pri liečbe týchto ochorení a ich prejavov. Inhibítory protónovej pumpy efektívne blokujú nadmernú produkciu žalúdočnej kyseliny (kyseliny chlorovodíkovej) priamo v zdroji jej tvorby. Práve nadmerná tvorba žalúdočnej kyseliny vedie v dôsledku k príznakom ako je nadúvanie, grganie, pálenie záhy a ďalšie. Dá sa povedať, že tieto preparáty liečia priamo príčinu problému. Medzi ďalšie výhody patrí dlhodobé pôsobenie v porovnaní s ďalšími skupinami antiulceróznych liekov.
Zdroj: Metodický list Ústrednej komisie racionálnej farmakoterapie a liekovej politiky MZ SR. Ročník 9, Apríl 2005, Číslo 2.