Dermatovenerológia
Dermatovenerológia je odbor medicíny pozostávajúci z dvoch medicínskych špecializácií - dermatológia a venerológia. Dermatológia pojednáva o biológii kože, podkožia, kožných adnex, povrchových slizníc za fyziologických podmienok a za chorobných stavov. Zabezpečuje komplexnú starostlivosť o vrodené a získané choroby kože, podkožia, viditeľných slizníc, kožných adnex, ako aj o kožné prejavy ochorení viscerálnych orgánov a patologické prejavy viscerálnych orgánov u kožných chorôb detí a dospelých. Zaoberá sa aj poznatkami procesu stárnutia kože a kozmetickými chybami. Neoddeliteľnou súčasťou je venerológia, ktorá sa zaoberá komplexnou starostlivosťou o pohlavné choroby a choroby prenášané prevažne pri pohlavnom styku vrátane problematiky HIV ochorení detí aj dospelých. Súčasne sa zaoberá výchovou, propagáciou a informovaním o potrebách správneho sexuálneho zdravia našej populácie.
Na kožu pôsobí veľké množstvo vplyvov z vonkajšieho prostredia : fyzikálne – ultrafialové, röntgenové, rádiové žiarenie, teplo, chlad, ) biologické – infekcie baktériami, vírusmi, plesňami a parazitmi a chemické – pôsobenie chemikálií . Kožu ovplyvňujú rozličné poruchy vnútorného prostredia, nesprávna funkcia vnútorných orgánov, autoimunitné ochorenia a dedičnosť – genetická výbava. Dalším faktorom je vek – v každej vekovej skupine sú rôzne osobitosti a reakcie kože.
Psoriáza je chronické nevyliečiteľné autoimunitné ochorenie, charakteristické nadmernou tvorbou a následnou obnovou kožných buniek. Ochorenie postihuje najmä lakte, kolená, chodidlá, ako aj vlasovú časť kože a nechty v rovnakej miere mužov aj ženy a dlho môže byť skryté. Prvýkrát sa zvykne objaviť v období dospievania a rannej dospelosti, teda vo veku 15 – 35 rokov. Za jeho vznikom môžu byť rôzne spúšťače napr. prekonané infekčné ochorenie, vplyv niektorých liekov, hormonálne vplyvy. Psoriázu vie spustiť aj dlhotrvajúci stres, nezdravý životný štýl, ale napríklad aj zimné ročné obdobie. Riziko prepuknutia zvyšuje aj pozitívna rodinná anamnéza, teda výskyt ochorenia v blízkej rodine
Hidradenitída je chronické, neinfekčné kožné ochorenie, spojené s poruchou autoimunity. Hidradenitída sa prejavuje v oblastiach, kde sa nachádzajú pachové potné, tzv. apokrinné žľazy. Ide o oblasti pazúch, zadku, slabín v okolí vonkajších pohlavných orgánov, a u žien pod prsiami. Klinickým prejavom ochorenia je upchanie a prasknutie vlasových folikulov (vačkov), do ktorých tieto žľazy ústia, čo spôsobuje mimoriadne bolestivý zápal. Ten potom podmieňuje tvorbu abscesov, fistúl a jaziev v koži. Prejavom je nielen bolesť, ale aj nepríjemne zapáchajúci výtok.
Chronická urtikária je ochorenie, ktoré sa prejavuje urtikami a angioedémom. Vyskytuje sa vo všetkých vekových skupinách s maximom medzi 20. – 40. rokom života, teda prevažne u ľudí v produktívnom veku. Ženy postihuje 2 x častejšie ako mužov. Urtiky sa prejavujú centrálnym edémom rôznej veľkosti, takmer vždy s reflexným erytematóznym lemom, sú spojené so svrbením, niekedy pálením, majú prchavý charakter, vstrebú sa do 24 hodín bez stopy. Angioedém predstavuje náhly edém spodnej časti dermy a hypodermy s častým výskytom na slizniciach, môže byť sprevádzaný erytémom a pretrváva do 72 hodín. Pacienti pociťujú svrbenie, niekedy viac bolestivosť. Podľa najnovšej klasifikácie chronickej urtikárie rozoznávame 2 typy – chronickú indukovateľnú urtikáriu a chronickú spontánnu urtikáriu (CSU).
Začiatok 21. storočia priniesol významné zmeny v možnostiach dermatologickej terapie. V externej terapii sa začali využívať lokálne imunomodulátory, v systémovej liečbe biologiká a malé molekuly. Dermatovenerológia bola jedným z prvých medicínskych odborov na Slovensku, v ktorých sa terapeuticky uplatnili biotechnologickými postupmi vyrábané lieky – monoklonalne protilátky a fúzne proteíny. Spektrum ich registrovaných indikácií v kožnom lekárstve sa postupne rozširuje od psoriázy, cez hidradenitídu až po chronickú spontánnu urtikáriu.
Zdroje:
PSORIÁZA – ETIOPATOGENÉZA, KLINICKÝ OBRAZ A SÚČASNÉ MOŽNOSTI TERAPIE prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.
VIAPRACTICA, Hidradenitis suppurativa prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.
Urtikária - Definícia, etiopatogenéza, klasifikácia a terapia MUDr. Michaela Petrovajová, doc. MUDr. Tibor Danilla, CSc.